Vörösre festett repülőgépe és nemesi származása miatt kapta a becenevét a német légierő legnagyobb legendája, Von Richtofen. Az Anno Filmklub legutóbb A vörös báró című filmet vetítette. Egy kor, amikor élesben kísérleteztek a légi hadviselés találmányaival.
1918 márciusában átfogó tavaszi offenzívát indított Németország a nyugati fronton azzal az elkeseredett céllal, hogy kibillentse a három és fél éve folyó áldatlan állóháborút a holtpontról, még mielőtt az Egyesült Államok katonáinak megjelenése döntené el a háború sorsát az ellenkező irányban. Ebben az átmeneti sikereket hozó átfogó hadműveletben vesztette életét – április 21-én – Németország egyik legnagyobb háborús legendája, az akkor mindössze 25 éves százados, a legmagasabb német katonai kitüntetés, a Pour le Mérite tulajdonosa, Manfred von Richthofen.
Von Richthofen, a vörösre festett gépe és nemesi származása alapján Vörös Báróként emlegetett repülőtiszt 80 légipárbajt nyert meg, aminél többet senki a világháború folyamán. Ráadásul mivel a légi győzelmeket igazolni kellett – saját területen a lelőtt gép roncsaival, ellenséges területen két másik katona írásos tanúságtételével –; von Richthofen maga száznál is több lelőtt ellenséges gépet vallott magáénak.
Hősi példaképpé pedig nemcsak azért gyúrhatta oly könnyen a háborús propaganda, hiszen az ekkor még gyerekcipőben járó repülés eleve valamiféle misztikummal övezett izgalmas terület volt, hanem mert az új közegben megteremtődött az afféle párbajoknak a lehetősége, amelyre a srapnelekkel, géppuskatűzzel teleszórt lövészárokharcokban már nyoma sem maradt. A pilótáknál azért is maradhatott meg a lovagias párbajnak ez az ethosza, mert a fedetlen gépekből látták egymás arcát, kvázi ismerték egymást, ami más fegyvernemeknél nem történhetett meg. A hamar a gépekre kerülő egyedi jelzések is azt erősítették, hogy a pilóták saját egyéniséggel rendelkeznek, nem csupán csavarok a nagy stratégiai gépezetben.
Takács Róbert teljes beszámolóját a filmről és a vetítésről itt olvashatja…
Kapcsolódó cikkeink:
– A disznóhólyagtól a túrarepülőgépig
– Magyar pilóták és Párizs bombázása
– Zeppelinek London felett
– „Drótnélküli” háború – a szemfényvesztő és a tudós
Anno Filmklub
A Politikatörténeti Alapítvány és Intézet Anno Filmklubjának „1914 – 1918” című évada ezúttal az elmúlt száz év I. világháborút feldolgozó filmjeit mutatja be 14 részben. A tizenegyedik vetítésen Bálint Ferenc hadtörténész volt a filmklub vendége, aki Nikolai Müllerschön A vörös báró című háborús filmdrámáját követően beszélt az alkotásról.