A szakszervezetek és a szociáldemokrata párt Magyarországon 1918-ig szinte szimbiózisban működtek: az egyik a politikában, a másik a munkahelyeken jelenítette meg a munkásmozgalmat és a munkásérdekeket. Ez az érdekképviselet nem volt eredménytelen, jóllehet az elégedetlenség 1918 tavaszára kezdett egyre élesebbé válni.
Címke: érdekvédelem
Harc a mosóteknő körül
1918 elején béremelést követeltek a vegytisztítókban dolgozók. Az újságok támogatták a sztrájkmozgalmat, s közben fény derült a háborús hiánygazdaság visszaéléseire is.
Még a konzervatív Budapesti Hírlap is támogatta azt a mozgalmat 1918 márciusában, amelyet a fehérnemű-tisztító munkások indítottak a béremelésért.
Vasárnapi pihenőt a tanoncoknak!
A tanoncok sanyarú helyzetére hívta fel a figyelmet a Népszavának 1918 februárjában levelet író esztergályos: vasárnapi pihenőt kért nekik, mivel máskülönben nem jutnának szabadnaphoz. (Hat napot dolgoztak a műhelyekben, vasárnapra pedig előírták nekik a tanulást.)
Prostitúcióra kényszerülnek a Párisi Nagy Áruház elárusítónői? – Nem engedik az eladók szervezkedését
A Goldberger család története a politikával 1848 óta fonódott össze: az óbudai textilgyárosok a forradalom és szabadságharc mellé álltak, ezután hosszú időre „feketelistára” kerültek, majd 1857-ben Ferenc József gesztusként ellátogatott a céghez, hogy jelezze, megbocsátott nekik.
Az „azonnal megalakítandó” Budapesti Munkástanács
Jegyre osztott élelmiszerek, csökkenő fejadagok, növekvő infláció – ezek mind-mind szították a munkások indulatait Budapesten, Bécsben, sőt Berlinben is 1918 januárjában. Monarchia-szerte sztrájkok söpörtek végig a nagyvárosokon, összesen 700000 szüntették be a munkát a dualista állam munkásai közül.
120 százalékos fizetésemelést követelnek az Operaházban
Az Osztrák-Magyar Monarchiában 1917 végén már egymást érték a bérrendezést követelő munkabeszüntetések. A háborús infláció mindenkit érintett, a kávéházi pincérektől a gyári munkásokon át a közhivatalnokokig mindenki magasabb bérért harcolt.
1918 januárjában ez a hullám a budapesti Operaházat is elérte:
Lehessen-e az ünnep előtti vasárnap vásárolni? Vita a vasárnapi munkaszünetről – 100 évvel ezelőtt
A karácsony előtti vásárlási lázon túljutva, kicsit megpihenve érdemes belegondolni, mennyire is van szükség az üzletek vasárnapi nyitva tartására – mind az ünnepek előtt, mind általában. Mindenesetre a kérdés nem új, ahogy azt az alábbi, 100 évvel ezelőtti kormányintézkedés és annak visszhangja is mutatja.