Carmen Sylva portréja. Forrás: commons.wikimedia.org

„Carmen: a dal és Sylva: az erdő” – a román királyné halálára

„I. Károly királyt, akinek Románia mai nagyságát és hatalmát köszönheti, most másfél esztendő múltán követte az örök elmúlásba ezüstös hajú, költői lelkű hitvese, Erzsébet királyné is”– kezdte nekrológját Carmen Sylva [ez volt a királyné írói álneve – K. E.] haláláról a Pesti Hírlap 1916. március 3-án. A lap ezt követően néhány napon át újabb és újabb adalékokkal szolgált a királyné betegségének lefolyásáról, utolsó óráiról, majd temetéséről. Mindez nem meglepő, mivel az „író-királyné” alakja rendszeresen feltűnt a 19. század utolsó két évtizedének és a 20. század elejének sajtójában.
A kitűnő neveltetésben részesült Erzsébet neuwiedi hercegnő 26 évesen lett Károly felesége, aki ekkor még román fejedelem volt. A hercegnő az 1877-ben kitört orosz-török háború idején a sebesültek ápolása körül tett erőfeszítései révén vált Európa-szerte ismertté: segélyszervezeteket, kórházakat alapított és maga is részt vett a betegek ellátásában. A háború lezárása révén Romániát királyságként ismerték el, és 1881-ben a „sebesültek anyja” férje oldalán királyné lett. Erzsébet egy uralkodó hitveseként minden eszközzel támogatta a román kultúra fejlődését: költőket, írókat, művészeket gyűjtött maga köré, mecenatúrát működtetett támogatásukra. Kultúraközvetítő szerepét már a korabeli közgondolkodás is elismerte. Az írással egyetlen gyermeke halála után kezdett foglalkozni, lábadozása idején a román nyelvet elsajátítva kortárs román verseket fordított németre. A német lapokban megjelent néhány fordítás – amelyeket természetesen írói álnév alatt adott közre – pozitív fogadtatásra talált, végül több kortárs író és költő (Wilhelm de Kotzebue, Vasile Alecsandri) biztatására 1881-ben megjelent fordításantológiája, Carmen Sylva álnéven. A király, I. Károly eleinte fenntartásokkal fogadta felesége írói törekvéseit, végül a már említett Alecsandri közbenjárására egyezett bele az első verseskötet megjelenésébe. Ettől kezdve nem volt megállás: a királyné csak 1882-ben hat kötettel jelentkezett a könyvpiacon. Később felhagyott a versírással, először rövidebb prózákat, majd regényeket publikált, életműve közel 50 kötetre tehető.
Jórészt írói munkásságának köszönhető, hogy a királynéról rengeteget cikkezett a korabeli sajtó, valóságos sztárkultusz épült köré. Jótékonysága, a román kultúráért tett erőfeszítései mellett magánéletéről is számtalan írás jelent meg a lapokban. Egyetlen komoly konkurenssel kellett számolnia: a „mi” Erzsébetünkkel. Azonban míg Sisi ikonikussá vált hajkölteményével, utazásaival és csaknem állandó fogyókúrájával tartotta lázban az érdeklődőket, Carmen Sylva rendhagyó módon rövidre vágatta a haját, tunikaszerű ruhákat viselt, amelyet csipkékkel, sőt, olykor hamis ékszerekkel tett „dekoratívabbá”. A királyné kultusza azonban – Sisiével ellentétben – nem lett maradandó, életműve nem vált az irodalmi kánon részévé.

Felhasznált irodalom:
Török Zsuzsa: Korona és lant. Carmen Sylva és a szerzőség modern létmódja a 19. századi magyar sajtóban = Médiakutató. 2015/1.
Az özvegy román királyné meghalt = Pesti Hírlap, 1916. március 3.
Carmen Sylva = Pesti Hírlap, 1916. március 4.

Készítette: Kaba Eszter