Címke: Károlyi Mihály

Erőszakhullám a háború befejezése után, 1918 őszén

Az őszirózsás forradalomról, Károlyi Mihály miniszterelnök uralmáról kevesen tudják, hogy kormányzása idején legalább ezer embert öltek meg 1918 novemberében. A hazatérő hadifoglyok, szökött vagy szabadságolt katonák, illetve a felkelő nép (a korabeli sajtó szerint: csőcselék) óriási pusztítást végzett vidéken, mire a kormány támogatásával nemzetőrség alakult a rendcsinálásra.

A köztársaság (és nem a népköztársaság) kikiáltásáról írt a konzervatív Budapesti Hírlap

„Szürke novemberi ég alatt, fázós, borongó délelőttön megszületett a magyar népköztársaság. Harangok nem búgtak, ágyúk bronztorka nem bömbölt a mennyre, császári pompák rendezői nem varázsolták festői csoportozatú színpadi képpé: szürkén, a szürkéből oly természetesen és egyszerűen emelkedett elő a semmiből, mint a föld szelleme a falanszterbeli tudós szétpattant lombikjából”

A lánchídi csata – az őszirózsás forradalom kirobbanása

Az őszirózsás forradalom kirobbanásához a király határozatlansága és a hatalmon lévő magyar politikai elit rugalmatlansága egyaránt hozzájárult 1918 októberének végén. A háború elvesztése, a Monarchia szétesése ekkor már nyilvánvaló volt, a nemzetiségek önálló államalakulatokat kezdtek létrehozni, nemzeti tanácsaik alakultak, amelyek sorra mondták ki elszakadásukat