A XX. század első felének pusztításai a hazai műkereskedelmet alapvetően átalakították. Hosszú időre megszűntek a nagy magángyűjtemények, számottevő értékek tűntek el vagy semmisültek meg. Nem véletlen például, hogy még ma, a XXI. században is más ára van itthon egy olajjal fára festett festménynek, mint egy olyan alkotásnak, amelyet szintén olajjal, de vászonra vittek fel. Az árkülönbség a nyugati országokban nem létezik, illetve nem olyan mértékű, mint nálunk. Nyugaton talán nem is értenék, miért drágább a vászonra készített kép, ha – tételezzük fel – ugyanaz a festő, ugyanazt a témát dolgozta volna fel, méghozzá ugyanúgy. A kelet-európai árkülönbség oka egyszerű: egy olajképet össze lehet csavarni, és könnyen el lehet menekíteni, ki lehet csempészni az országból.
Az első világháború idején ez még nem volt fontos szempont, a hírekben ezért inkább arra figyelhetünk fel, hogy még a piacon forogtak Rákóczi-kori bútorok, illetve, hogy a társadalmi hierarchiában is változások indultak meg. A hadimilliomosok ugyanis frissen szerzett vagyonukat ingatlanba próbálták fektetni. Így a régi arisztokráciától, földbirtokosoktól is vásároltak kastélyokat, kúriákat. Mindeközben az értékes bútorok, órák, berendezési tárgyak iránt is megnövekedett a kereslet. Erre példa a Magyarország című lap 1918. áprilisi híre, miszerint „egy budapesti hadimilliomos, aki egy régi arisztokrata család kastélyát megvásárolta és azt antik bútorokkal akarja berendezni, egyik ügynökét Kolozsvárra küldte le, régi, értékes bútorok felkutatása végett”. Ürmössy Jenő földbirtokostól így két Rákóczi-korabeli szekrényt és egy órát vásároltak meg 1918-ban. A Magyarország a hír végén megjegyzi: „Ürmössy Jenő felesége Benczúr Elza, Benczúr Gyula festőművész leánya”.
Felhasznált irodalom:
Háromszázezer korona két Rákóczi-korabeli szekrényért és óráért = Magyarország, 1918. április 20.
Készítette: Szegő Iván Miklós
Magyarország, 1918. április 20.
Háromszázezer korona két Rákóczi-korabeli szekrényért és óráért
Kolozsvárról írják, hogy egy budapesti hadimilliomos, aki egy régi arisztokrata család kastélyát megvásárolta és azt antik bútorokkal akarja berendezni, egyik ügynökét Kolozsvárra küldte le, régi, értékes bútorok felkutatása végett. Az ügynök Kolozsvárra érkezve, arról értesült, hogy Ürmössy Jenő földbirtokos tulajdonában van két Rákóczi-korabeli szekrény és óra. Az ügynök a két szekrényért egyenkint 50-50 ezer koronát, az óráért pedig kétszázezer koronát ígért. Az óra művészi faragványú tokjáért pedig külön 50 ezer koronát kínált fel. Az óra kortörténeti megvizsgálása után a vásárlás perfektté válik. Ürmössy Jenő felesége Benczúr Elza, Benczúr Gyula festőművész leánya.