Az Est

Bomlik a Monarchia? Osztrák–magyar futballbotrány 1916 novemberében

Címkék
futball, sport

1916-ban a magyar labdarúgó válogatott mindössze négy hivatalos mérkőzést játszott, mind a négyet Ausztriával. Ebből kettőt az osztrákok nyertek – május 7-én, Bécsben 3:1-re, illetve október 1-jén, az Üllői úton 3:2-re győzték le a magyarokat. Június 4-én az MTK pályáján viszont a magyar csapat nyert 2:1-re. A hazai gólokat az 1910-es évek legnagyobb futballsztárjai közé tartozó Schlosser Imre és Schaffer Alfréd szerezték.
Mindketten betaláltak az ominózus 1916. november 5-i találkozón is, amely 3:3-ra végződött – a 70. percben kiállított Schaffer négy meccsből hárman is gólt szerzett. Ezúttal azonban nem volt szó barátságos döntetlenről. A tudósítás alapján a második félidő közepén a magyar csapat negyedszer is betalált, ám az MTK-s Konrád II. Kálmán második gólját az osztrák játékvezető, Max Seemann érvénytelenítette. Mindezt Schaffer nehezen viselte és egy osztrák játékossal való vitatkozás nyomán „nekiesett” a játékvezetőnek, aki őt ezért kiállította. Az Est szerint természetesen mind a gólban, mind a bíróval szembeni incidensben a magyar játékosoknak volt igazuk. A magyar csapat tiltakozásul úgy döntött, hogy levonul a pályáról, mire a hüttelsdorfi stadion mintegy 7-9 ezres közönsége a magyar játékosok ellen fordult, a magyar és osztrák nézők és játékosok a pályán dulakodtak.
A Budapesti NaplóAz Esthez hasonlóan – az osztrákokat tette felelőssé az esetért: „Az osztrák sovinizmusnak mindig lappangó parazsa lángra lobbant, s botrányt okozott. Az történt, hogy a mérkőzés második szakaszában a közönség az extázisig fokozott izgalmában berontott a játéktérségre és a magyar játékosokat szidalmazta. A fenyegető helyzetben természetesen a nézők táborában fölsorakozott magyarok is elvegyültek a kavargó tömegben, s valóban csak a legnagyobb szerencsén múlott, hogy végzetes verekedéssé nem fajult a helyzet.”
A futballincidens mindazonáltal nem hajszolta a szétesés szélére a Monarchiát. A két szövetség rendezte kapcsolatát, 1917-ben újabb öt barátságos mérkőzésre került sor, amiből a magyar csapat négyet megnyert, egy döntetlenre végződött.

Felhasznált irodalom:
Botrányba fulladt a magyar-osztrák válogatott mérkőzés = Az Est, 1916. november 7.
A magyar válogatott csapat Bécsben = Budapesti Hírlap, 1916. november 6.

Készítette: Takács Róbert

Botrányba fulladt a magyar-osztrák válogatott mérkőzés. Az Est, 1916. november 7.
Botrányba fulladt a magyar-osztrák válogatott mérkőzés.