November havi ajánló, 2014

Novemberi ajánlatunk

Havi kulturális ajánlatunk csupán szemezget abból az óriási kínálatból, amit a centenáriumi évforduló kapcsán kínálnak a közgyűjtemények, a színházak vagy a mozik. Kapcsolódj be virtuális kalandozásunkba, és ha részt veszel valamelyik programon, oszd meg velünk élményeidet! Beszámolód szerkesztett formában viszontláthatod a honlapon.

A fővárosban

Folytatódik a Politikatörténeti Intézet Anno Filmklubjának I. világháborús évada, amelyben november 26-án egy 1916-os némafilmet vetítenek a Somme-i csatáról.  Az ütközetről több dokumentumfilmet is készítettek,  pl. 1976-ban a BBC. 
A Nemzeti Színház korabeli dokumentumok, családi emlékek felhasználásával készült háborús előjátékkal felvezetve tűzte színre Molnár Ferenc A fehér felhő című darabját, amelyet ebben a hónapban és a következőben is megtekinthetsz még.
Ha a színház mellett a kiállítást is szereted, semmiképp ne hagyd ki a Bajor Gizi Színészmúzeumot, amely 2015. február 1-ig várja az érdeklődőket két centenáriumi kiállítással. A Színészkatonák, fogolyprimadonnák a háborús front- és hadifogolyszínházakat mutatja be, a Bajor Gizi és a nagy háború pedig a színésznő életének, a harcok alatt felívelő karrierjének eseményei mellett az első világháború színházi világába is elkalauzol téged.

Vidéken

Ha vidékre utaznál, december 31-ig látható a kecskeméti Cifrapalotában a Hazatérnek 1914-2014 című tárlat, amely a harcok, a katonaélet, a front, az állóháború, az iszonyatos emberáldozat témáját állítja a középpontba.
Nyírbátorban a hónap végéig tart nyitva Az első világháború a néphagyományban című időszaki kiállítás, amely bepillantást enged abba, miként jelent meg ez az esemény a polgári és a paraszti otthonokban.
A pozsonyi vár is megemlékezik a nagy háborúról: 2015. február 1-ig látható tárlata nem csupán az első világháború hadtörténetét szándékozik bemutatni, hanem a hátországban maradottak, elsősorban a nők és gyermekek helyzetéről és mindennapjairól, a háborúnak a művészetekre gyakorolt hatásáról, vagy éppen a háborús propagandagépezet működéséről is segít képet alkotni.

Otthon

Ha a borongós őszi időben nincs kedved kimozdulni, akkor válaszd a National Geographic-ot, amelyen november második felében ismét műsorra tűzik öt részes, a centenáriumra készített dokumentumfilm-sorozatukat. Az Apokalipszis: az első világháború több mint ötszáz órányi korabeli – eddig többségében ismeretlen – filmfelvétel feldolgozásával, felújításával és utólagos kiszínezésével készült, s nemcsak a csatamezőkre, de a nagyhatalmak vezetőinek elméjébe és a frontvonalak mögött rekedt civilek hétköznapjaiba is elkalauzolja a nézőket.

Kellemes időtöltést kívánunk a programokhoz!

Készítette: Prosinger Lívia