Az Est

A háborút akarta megölni – J. P. Morgant se sikerült

„Kár, hogy a német birodalom nem szerezheti meg a két golyót, amely megtépte a sokmilliárdos Morgan utálatos testét. Megérdemelné az ólomdarab, hogy e háború múzeumának legdrágább ereklyéi között foglaljon helyet.” – kommentálta Az Est 1915 júliusában a Jack Pierpont Morgan amerikai bankár, a világ egyik leggazdagabb embere ellen elkövetett merényletet. A fővárosi lap a bűncselekményt mint „a Háború elleni” tettet köszöntötte, magáévá téve a Morgan Long Island-i otthonába belopódzó elkövető értelmezését.
Az 1867-es születésű Jack Pierpont Morgan (bankár)családja negyedik generációját képviselte – már dédapja, Joseph Morgan is tehetős vállalkozó volt jó egy évszázaddal korábban. Apja 1913-as halála után pedig ő vette át a pénzügyi vállalatbirodalom irányítását, amire már a Harvardon készülhetett fel.
Az amerikai német elkövető, Eric Muenter számára azért vált Morgan elsődleges célponttá, mert bankja 1914-ben előbb Oroszországnak nyújtott 12 millió dolláros hitelt, majd 1915-ben Franciaországnak biztosított 50 millió dollárt. Ezen felül vállalata a brit hadsereg egyik legfontosabb szállítójává vált – állítólag a merénylet idején is az amerikai brit követet látta vendégül villájában –, illetve megszervezte az amerikai bankok hitelnyújtását a szövetségesek számára.
Maga Muenter zavaros személyiség volt, bár Az Est szerint a merénylő világosan felismerte a bankár felelősségét, így a lap a célpont kiválasztást racionális döntésnek fogadta el. Az első híradás még Frank Holtnak nevezte az elkövetőt, aki a Cornell Egyetemen tanított németet. Valójában a Harvardon tanított tíz évvel korábban, de miután 1906-ban megmérgezte feleségét, különböző álneveken bujdosott az Egyesült Államokban.
A Morgan elleni merénylet sikertelen terrorakciója utolsó állomása volt. Július 2-án a Capitolium szenátusi előterében és egy hadianyaggal megrakott, Angliának szánt hajóra is robbanóanyagot helyezett el. Egyik robbanás sem járt halálos áldozattal, sőt a Minnehaha hajóban sem keletkezett komoly kár, így két évig még járta az Atlanti-óceánt, mikor is egy német tengeralattjáró süllyesztette el. A Morgan elleni merénylete sem volt eredményes, hiába lőtte meg kétszer is az amerikait, egy hónappal később Morgan már saját jachtjáról nézett végig egy New York-i jachtversenyt. És persze tovább folytathatta a szövetségeseket segítő pénzügyi és hadiszállítási műveleteit.
Ám erről Muenter már nem szerezhetett tudomást: két nappal azután, hogy leadta két lövését J. P. Morganre, cellájában öngyilkosságot követett el.

Felhasznált irodalom:
Két golyót lőtt = Az Est, 1915. július 5.
Morgan merénylőjének kihallgatása = Az Est, 1915. július 6.
Morgan merénylőjének titokzatos öngyilkossága = Az Est, 1915. július 9.
Pierpont Morgan felgyógyult = Az Est, 1915. augusztus 14.

Készítette: Takács Róbert